Kolekcjonerska 20-złotówka najlepszym banknotem świata

20-złotówka upamiętniająca 1050-lecie chrztu Polski zwyciężyła w konkursie na najlepszy kolekcjonerski banknot świata. Wyróżnienie przyznano podczas gali Currency Conference w Kuala Lumur.

Ex aequo to samo wyróżnienie otrzymał Bank Centralny Chin za banknot 100-yuanowy. Nagroda, przyznawana przez International Association of Currency Affairs (IACA), jest jedną z najbardziej cenionych w branży producentów banknotów.
Banknot z wizerunkiem Mieszka I i jego żony Dobrawy i katedrą gnieźnianką na odwrocie, został wyemitowany przez Narodowy Bank Polski w ubiegłym roku. Podobizny obu postaci zostały zaczerpnięte z pocztu królów i książąt polskich według Jana Matejki. Jego cena emisyjna to 75 zł.
Prestiżowe wyróżnienie w Kuala Lumpur odebrał Piotr Wojcieszek z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, odpowiedzialnej za wydruk banknotów.
Banknoty kolekcjonerskie emitowane przez NBP przedstawiają ważne wydarzenia i postaci z historii Polski. Przed dwoma laty nagrodzony został banknot na podłożu polimerowym – „Setna rocznica utworzenia Legionów Polskich”. W tym roku do nagrody IACA za najlepszy banknot promocyjny nominowany został także banknot promocyjny „Szachy” prezentujący najnowsze technologie używane w PWPW.

20zlbest-2
Currency Conference to organizowane od 1992 r. coroczne wydarzenie skupiające przedstawicieli banków centralnych, instytucji finansowych i innych podmiotów zaangażowanych w politykę monetarną i przemysł związany z papierami wartościowymi na całym świecie.

20zlbest-320zlbest-4

Źródło: Forbes.pl